Få hela storyn
Starta din prenumeration

fredag16.04.2021

Kontakt

Annonsera

E-tidning

Meny

Starta din prenumeration

Expertsvar Entreprenadjuridiska avtal

Varför ska jag skriva på ett personuppgiftsbiträdesavtal?

Publicerad: 15 juni 2020, 19:20

Vi ska reno­vera en hyresfastighet och vår beställare har skickat över ett så kallat personuppgiftsbiträdesavtal. Ska vi verkligen skriva på ett sådant avtal? /Wilhelm


Ämnen i artikeln:

entreprenadjuridik

Svar: Hej Wilhelm! Dataskyddsförordningen (”GDPR”) är sedan 2018 gällande lag i alla EU:s medlemsländer. GDPR har medfört ökade krav för personuppgiftsbehandlingar, vilket innefattar i princip all typ av information som kan kopplas till en levande person och alla åtgärder som vidtas med uppgifterna. Av artikel 28 GDPR framgår att en personuppgiftsansvarig (den som bestämmer för vilka ändamål personuppgifterna ska behandlas och medlen för behandlingen) är skyldig att se till att det finns biträdesavtal med den som är personuppgiftsbiträde (den som behandlar personuppgifter för den personuppgiftsansvariges räkning). Om ni behandlar personuppgifter för er beställares räkning är det alltså inget konstigt med att beställaren vill ingå ett biträdesavtal, men ni behöver gå igenom och ta ställning till innehållet.

/Entreprenadjuristerna

Entreprenadjuristerna hjälper läsarna att reda ut kniviga juridiska spörsmål. Claes Sahlin, Maria Andersson, Olof Johnson, Carina Utterström Mace, Martin Peterson och Rakel Frölich från Stockholms Byggmästareförening och från Sveriges Byggindustrier.

Har du också en fråga till våra experter?
Mejla din fråga till expertsvar@byggindustrin.se.

Ämnen i artikeln:

entreprenadjuridik

Dela artikeln:


Få nyhetsbrevet som ger dig bäst koll på byggbranschen

Genom att skicka in mina uppgifter godkänner jag Bonnier Business Media AB:s (BBM) allmänna villkor. Jag har även tagit del av BBM:s personuppgiftspolicy.